Benko Bilgisayar Yazılım ve Temiz Enerji Sistemleri
Benko
<<BENKO ANASAYFA   |   HAKKIMIZDA   |    İLETİŞİM
İLETİŞİM


ContextCapture

Basit fotoğraflardan 3 Boyutlu modeller oluşturun

Gerçeği Modelleme Yazılımı

ContextCapture ile basit fotoğrafları kullanarak varolan gerçek durumları - mesela tüm bir şehri, bir araziyi veya bir tesisi o anki varolan gerçek durumu ile 3 Boyutta modelleyebilirsiniz. Tasarım, inşaat veya operasyonel kararlar için çok değerli bir içeriktir.

Proje ve ihtiyacınıza göre 2 seçeneğiniz vardır:
Eğer tek bir bilgisayarda ve 30 gigapikselden ufak imajlar içeren projeler üretecekseniz, ContextCapture yeterli olacaktır. Eğer projeler büyükse veya 3-Boyutlu modeli çok daha hızlı üretmek üzere birkaç bilgisayarla paralel işlemci kullanılacaksa, ya da yazılım geliştirme kiti ile özel çözümler üretmek isterseniz, ContextCapture Center yazılımı uygun olacaktır.

Oluşturulan 3-Boyutlu modelleri ücretsiz görselleyici olan Acute 3D Viewer ile açabilir ve model üzerinde çalışabilirsiniz. Mesela mesafeleri, alanları, hacimleri ölçebilirsiniz.

Context Capture Türkçe Broşürü (pdf) için tıklayın.

Becerileri:

 • Georeferanslı verileri entegre eder: Georeferans kontrol noktaları veya GPS tag'leri kullanarak modelin çözünürlüğü ve netliği artırılır. Böylece hassas ve net olarak mesafeler, alanlar, hacimler ölçülebilir.

 • Fotoğrafları ve metadataları entegre eder: Akıllı cep telefonlarından (fotoğrafların GPS koordinatlarını da saklayabilen), türlü kameralara ve havada uçarak fotoğraf çeken dronlara (multikopter) kadar türlü cihazla çekilmiş fotoğraflar ve bu fotoğraflara ait GPS koordinatlarını da barındıran metadatalar kullanılabilir.

 • Otomatik Aerotriangülasyon yapar Çok sayıda imaj içinde her imajın diğeri ile göreli konumlarını, yerleşimleri otomatik olarak tesbit eder ve otomatik olarak 3 boyutlu konstrüksiyon, yüzey haritalama, gerçek görsellemeyi tamamlar.

 • 2 ve 3 Boyutlu GIS modeller oluşturur Türlü GIS formatları için georeferanslanmış 3 boyutlu modeller oluşturur: ortofotolar, KML/XML formatları...

 • 3 Boyutlu CAD modelleri oluşturur Çokluçözünürlüklü ağ örgüler, 3 boyut nötr formatlar, dijital arazi modelleri, 3D nokta bulutları oluşturabilir. Microstation ile tam entegredir.

 • Model verileri üzerinde ölçüm ve analiz imkanı sağlar Mesafe, alan, hacimleri ölçebilirsiniz. Yeterli sayıda fotoğraf kullanıldıysa birkaç santimetre netlikle çok geniş alanlarda bile oldukça net ölçümler yapabilirsiniz.

 • Web'de yayınlamaya hazır modeller Ücretsiz web görselleyici Plug-in ile 3 boyutlu modellerinizi webde yayınlayabilirsiniz.

Olası Uygulama Alan ve İşleri:

 • İlk kez keşfe gittiğiniz bir arazi düşünün. Ağaç, yapı, kayalık, su kaynağı... gibi türlü nesnelerin konumlarını hatırlamak, bu nesneler arasındaki mesafeleri kaydetmek faydalı olur. Metre ile herşeyi ölçecek imkan yoktur, kağıt üzerine basit bir harita çıkarmak bile kolay olmaz. Harita mühendisi getirmek ve ona ölçtürmek önemli bir maliyettir ve ayrıca sadece arazi harita verilerini alırsınız; arazi üzerindeki ağaçlar gibi türlü nesnelerin de konumlarını isteseniz, maliyet çok artar.

 • Arazide çektiğiniz fotoğrafları bilgisayarınızda ContextCapture içine aktarırsınız, ContextCapture aerotriangülasyon yapar ve fotoğraflardan 3 boyutlu modeli oluşturur. Artık tarihin o anındaki arazi durumu en gerçek haliyle kayıt altındadır. Zaman içinde yeni 3 boyutlu modeller oluşturarak arazinin değişimini, dönüşümünü de sürekli kayıt altına almış olursunuz.

 • Ön tasarım, avan proje çalışmalarında elinizde çok değerli bir araç olacaktır.

 • Şantiye, inşaat, üretim sahasının sürekli kayda alınması. Kayda alınması istenen bölgede fotoğrafların çekileceği sabit noktalar belirlenir. Bazı drone'lara gezinecekleri güzergahlar tayin edilebiliyor; böylece hep aynı koordinatlarda gezinirken, fotoğraflar da çekilir. Yapılan çalışmanın zaman içindeki gelişimi sürekli kaydedilebilir ve istenirse sürekli internet üzerinde de yayınlanabilir.

 • Doğal, tarihi, simgesel değeri olan yerlerin, bölgelerin tanıtımı için 3 boyutlu modelleri çıkarılabilir ve meraklıların web'de 3 boyutlu modeller içinde gezinmelerine olanak verilir. Daha etkili reklam olarak kullanılabilir.

 • Yürüyerek veya araçla ulaşımı zor bölgelerde havadan çekimlerle gerçek 3 boyutlu modellere kolayca erişilebilir. Maden sahaları, dağlık ve sarp bölgeler, sulak bölgeler...

 • Sokak, bina röleveleri elde etmede


 

 

Context Capture ile elde edilen 3 boyutlu dijital modelden Topografik haritalar da elde edilebilir. Aşağıda Belentepe çiftlik arazisinin elde edilmiş eş yüzey eğrileri haritasını görüyorsunuz:

ContextCapture Topografik

 

Belentepe Çiftliği'nin 2015 Aralık'ta Context Capture ile hazırlanmış 3-D modeli:

 

 

 

Aşağıdaki youtube videosunda, Context Capture ile üretilmiş bir arazi modelinin SiteOPS'a aktarımı, ardından SiteOPS içinde proje tasarımı ve sonrasında LumenRT'ye gönderilerek gerçek görsellemesi aşamalarını izleyebilirsiniz:

 

 

ContextCapture Orijinal Sitesi: https://www.bentley.com/en/products/product-line/reality-modeling-software/contextcapture

Youtube'da ContextCapture tanıtım ve eğitimleri: https://www.bentley.com/en/products/product-line/reality-modeling-software/contextcapture/contextcapture-models

SiteOPS tanıtımı içinde Context Capture ile elde edilmiş 3-Boyutlu modelden topografik harita üretilmesi aşaması filmini izlemek için tıklayın


Acute 3D Viewer'ı indir: https://store.bentley.com/en/products/iware/1000A3D--Acute3D-Viewer

 
ContextCapture ContextCapture ContextCapture ContextCapture ContextCapture
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Untitled Document

Benko Bilgisayar Yazılım Mühendislik İnşaat ve Tic. Ltd. Şti.
Mürseller Mah. Mürseller Yolu Sk. No. 100 Osmangazi, BURSA
Telefon:
0(532) 614 99 43
Eposta: info@benko-ltd.com