Benko Bilgisayar Yazılım ve Temiz Enerji Sistemleri
Benko
<<BENKO ANASAYFA   |   HAKKIMIZDA   |    İLETİŞİM
İLETİŞİM

<<Yazılımlar / Entegre Yapısal Modelleme Deneme Sürümü Online Kurslar
Yapısal Çözümler, Yenilikler
ISM Yükle (ücretsiz)
ISM Filmleri:
- ISM Nedir - StaadPro ile Modelleme
- StaadPro'dan ISM'e
- StaadPro'dan StaadFoundation'a
YENİ: Staad.Pro'dan ISM'e, ProSteel'e ve Çelik Detaylandırması
- ISM'den Ram Elements'e
- PDF'te Örnek Yapı Modeli

Bentley Partner

Facebook
Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Tanıtım Filmleri

Benzer çözümler sunduğunu iddia eden türlü yazılımlar arasında gerçekten işlerinizi kolaylaştıracak, doğru yazılım(lar)ı seçmek gittikçe zorlaşıyor.

Acil probleminizi çözecek tek bir yazılımı almayı düşünürken, aslında bu yazılımın kendi becerileri ötesinde 'ne tür başka katma değerleri de olabilir?' sorusunu sormakta fayda var!

Yapı Mühendisliği sektöründe son bir iki yıldır bir değişim yaşanıyor: 'Entegrasyon' yani birbirinden farklı ve bağımsız yazılımların birbirleriyle daha iç içe - entegre çalışmaya başlamaları.

Yapı Mühendisliği Lügatımıza yeni bir terim giriyor: 'Entegre Yapısal Modelleme' (Integrated Structural Modeler - ISM) ve bu sayede:

 • Farklı yazılımlar arasında kesintisiz veri-model akışı, otomatik güncelleme - böylece çok daha verimli çalışır ve zaman kazanırsınız!
 • Yapıyı mimarisi, statiği, mekanik/elektrik tesisatı v.b. tüm bileşenleri ile birlikte bir arada görebilme,
 • Farklı bileşenler arasında olası çakışmaları önceden görebilme,
 • 3 boyutlu modellerinizi farklı ortamlarda sunabilme: PDF dosyası içinde, IPAD veya IPhone ile 3 boyutlu modelde gezinme...

Entegre Yapısal Modelleme

Her biri kendi alanında çok başarılı çözümler sunan yazılımlar düşünün:

 • StaadPro: Proje bürolarının dünya çapında en yaygın kullandığı genel yapı modelleme, analiz, tasarım yazılımı. Betonarme, çelik, ahşap, hafif çelik, alüminyum - fabrikadan yüksek katlı yapılara, elektrik direğinden barajlara kadar hemen her türlü inşaat yapısı tasarlayabilir.

 • Power Rebar: betonarme detaylandırma/çizim yazılımı. Betonarme kesitlerin içine donatıları TS500 şartnamesi gereklerine göre, akıllı nesneler olarak yerleştirir, otomatik olarak donatı metraj tabloları hazırlar. Sık kullanılan kesitler kütüphaneye alınarak diğer projelerde kolayca çağrılır; çizim işlerinizi hızlandırır.

 • ProStructures: Çelik veya betonarme yapı detaylandırması/çizim yapar. ProSteel (çelik detaylandırma) ve ProConcrete (betonarme detaylandırma) modüllerinden oluşur.

 • Ram Elements: Beton, çelik, ahşap yapı modelleme, analiz yazılımıdır. Ayrıca Basit/Sürekli Kirişler (Beton, Çelik, Ahşap), Betonarme Kolonlar, Yığma Duvarlar, Betonarme Duvarlar, İstinat Duvarları, Temeller ve Kafes Çerçeveler analiz edilip tasarlanır.

 • Ram Connection: Çelik elemanlar birleşim tasarım/detaylandırma/çizim yazılımıdır. Elemanların üzerine gelen yüklere göre kapasite kontrolleri, tahkikler ve optimizasyon yapar, detaylı raporlar ve birleşimin tüm çizimlerini hazırlar.

 • Ram Concept: Betonarme veya ard-gerilmeli beton döşeme ve temellerin modelleme, analiz yazılımı.

 • Ram Structural System: Sadece bina yapılarına özel geliştirilmiş modelleme, analiz, tasarım yazılım grubudur. Çok katlı, betonarme/çelik elemanlarla karma bina yapıları gerçekleştirir.

 • AECOsim Building Designer: Tek bir arabirimde inşaat yapılarının mimari, yapısal, mekanik ve elektrik tesisat modelleme, tasarımlarını gerçekleştirir.

 • Staad Foundation Advanced: Yapı temelleri tasarım yazılımıdır. Endüstriyel tesislerde düşey kazan/silo gibi yapıların altındaki çok kenarlı karmaşık temellerden, kazıklı temellere kadar hemen her türlü temel tasarım ve detaylandırmasını gerçekleştirir.

 • RM Bridge: Kablolu asma, çelik, öngerilmeli beton ve betonarme köprüler dahil hemen her türlü köprü modelleme, analiz, tasarım yazılımıdır.

Bu yazılımlar eskiden birbirlerine ya hiç veri aktaramazdı ya da IMPORT / EXPORT ile veri aktarabilirdi. Ancak bu veri aktarımı pek te başarılı olmazdı çünkü önemli birçok bilgi dışlanırdı. Ayrıca aktarımdan sonra bir yazılımda yapılan değişiklikler diğerine otomatik olarak gönderilemezdi. Yapısal çakışmalar da farkedilemezdi (mesela mekanik tesisatın bir borusunun bir kirişin içinden geçiyor olma durumu gibi).

Çözüm: Entegre Yapısal Modelleme

Yapı projelerinde iş akışları, modelleme, analiz, tasarım, dokümantasyon ve detaylandırma aşamaları tek bir arabirimde toplanır - tek bir veri tabanına yazar - bu yeni arabirime ISM - Integrated Structural Modeler (Entegre Yapısal Modelleyici) adı verilmiştir.. ISM sayesinde:

 • Verimlilik artar,
 • Hatalar azalır,
 • Kalite kontrol süreci iyileşir.
 • ve ISM arabirimi kullanıcılara ücretsiz verilmektedir.

ISM

Şimdi ISM'in katma değerini / faydalarını örneklerle inceleyelim:

StaadPro Modelini ISM'e aktarma ve ek faydaları:


StaadPro içinde basit bir çelik yapı modeli.
StaadPro arabiriminde, ana menüde File / ISM altında,Create Repository'e tıklayarak yeni bir model kütüğü oluşturulur.
ISM'de bulunan başka bir model kütüğü de StaadPro içine New from Repository ile aktarılır.ISM Model Kütüğünü oluşturan modül 'Struclink' tir. Bu modül StaadPro yapı modelini okur ve ISM modeline dönüştürür.
Örnek PDF dosyasını incelemek için tıklayın.Masaüstünde, ISM Viewer'a tıklayarak, ISM kütüphanesindeki yapı modelleri görsellenebilir.Katma Değer:
1. Ipad/Iphone'da yapı modelinizi gösterme, gezinme
2. PDF dosya içine 3 boyutlu yapı modelini girme, model içinde gezinme


PDF dosyası içinde 3 boyutlu yapı modeliIPAD'de GörüntülemeISM modelinde ne kadar detaylı bilgi varsa, IPAD'deki Structural Viewer (Yapısal Gösterici) de o kadar çok detayı gösterir. Aynı yapı modeli içinde çelik ve betonarme detayları - çelik donatılar dahi 3 boyutlu kesitler içinde gösterilebilir ve istenilen detay açılıp/kapatılarak farklı gösterimler elde edilebilir.


Ram Elements Yazılımı içine aktarma:

Aynı StaadPro'da olduğu gibi Ram Elements Ana Menüsü altında da ISM okuma/yazma seçenekleri vardır.
ISM model kütüğündeki herhangi bir dosya kolaylıkla Ram Elements içine aktarılabilir veya herhangi bir Ram Elements Modeli de ISM model kütüğü olarak kaydedilebilir.StaadPro model geometrisi, çelik/beton/ahşap elemanlar Ram Elements içine olduğu gibi yerleşir.Ram Elements ile Ram Connection Entegrasyonu:
Ram Elements içinde çelik yapı modeli kurulup analiz edildikten sonra çelik eleman birleşimleri için Ram Connection yazılımı direkt olarak Ram Elements içinden aktive edilir, birleşimi tasarlanacak olan çelik elemanlar seçilir ve Ram Connection birleşim makrosu çalıştırılacak birleşimin tasarımı/hesabı yapılır, çizimleri elde edilir.Ram Connection içinde birleşimin çizim detayları - DXF çıktısı olarak dışarıya aktarabilme...


StaadPro içinden Ram Connection modülü çağrılarak çelik birleşim detaylandırması da yapılabilir:

Yapısal analizi ve tasarımı bitmiş StaadPro modeli içinde Ram Connection penceresine girilerek, istenilen çelik eleman birleşimlerinin detaylandırılması da gerçekleştirilebilir.
Sağdaki görünümde, StaadPro içinde Ram Connection penceresine girilerek bir kolon-kiriş birleşiminin Ram Connection aracılığı ile nasıl yapıldığını görüyoruz.


ProStructures içine Model Aktarma:

ProStructures menüsü altında Import/Export içinde yine ISM e yazma ve ISM den okuma seçeneklerini göreceksiniz. ISM'den modeli okuyup ProStructures içinde göstermek için ISM-New from Repository seçeneğine tıklayın.StaadPro ile modellediğimiz çelik yapı ProStructures içinde açılır.ProStructures aslında ProSteel (çelik detaylandırma modülü) ve Proconcrete (betonarme detaylandırma modülü) arabirimleri bir arada olan pakettir.

Sadece çelik çalışıyorsak, ProSteel menüleri kullanılır. Model aktarıldıktan sonra çelik yapı eleman düzenleme ve birleşim detaylandırma işleri yapılabilir.

Mesela kolonun birini seçip kesitini değiştirelim (mesela HEA 180 profil yerine HEA 240 seçiyoruz).
ProSteel içinde çelik birleşimleri tasarlarız. Mesela Kolonun başlığına bağlanan kiriş birleşimi, veya
Taban ayağı detayı...
ProSteel'de işlerimiz bittiğinde yine ProStructures ana menüsü altında Import/Export içinde ISM- Update Repository (kütüğü güncelle) seçilir.


Staad Foundation Advanced ile StaadPro modeli temelinin tasarımı:

StaadPro yapı modellerinin sadece temel bilgileri Staad Foundation içine aktarılır ve ardından temel tasarımı, hesapları ve çizimleri hazırlanır. Ayrıca tüm yeni tasarımlar ISM ortak veritabanına da kaydedilir.
AYRICA:

Diğer firma yazılımları ile de entegrasyon vardır:

AutoCAD Revit Structures için ISM Plug-in sayesinde Revit modellerini şimdi ISM altına okuyabilir ve sonrasında bu modeli StaadPro, Ram Elements, ProStructures, v.b. yazılımlara aktarabilirsiniz.
Tekla Structures (eski adı X-Steel) modelleri de ISM altına okunabilmektedir.

Tüm bu yazılımların, tek başlarına oldukça güçlü seçenekleri, çözümleri vardır ancak ISM (Entegre Yapısal Modelleme) arabirimi sayesinde bu yazılımların katma değeri çok daha fazla artmaktadır. Bu da size şunları sağlar:

Projelerinizi daha hızlı, daha verimli yapabilmeniz,
Daha zengin, 3 boyutlu görselleme/gösterim araçlarına sahip olmanız (PDF'te 3 boyutlu model, Ipad, Iphone'la 3 boyutlu model gösterimi gibi...) Yapının tüm bileşenlerini tek bir 3 boyutlu model üzerinden görselleyebilmeniz ve varsa çakışmaları izleyebilmeniz, Rakiplerinize göre çok daha kuvvetli çözümlere sahip olmanızı sağlar.

ISM dahilindeki ücretsiz yazılımlar:

Untitled Document

Benko Bilgisayar Yazılım Mühendislik İnşaat ve Tic. Ltd. Şti.
Mürseller Mah. Mürseller Yolu Sk. No. 100 Osmangazi, BURSA
Telefon:
0(532) 614 99 43
Eposta: info@benko-ltd.com