Benko Bilgisayar Yazılım ve Temiz Enerji Sistemleri
Benko
<<BENKO ANASAYFA   |   HAKKIMIZDA   |    İLETİŞİM
İLETİŞİM

<<Yazılımlar / WOODexpress Deneme Sürümü Online Kurslar
Çıktı Rapor Örneği
Türkçe Arayüz Foto Albümü
Tanıtım Filmi

Bentley Partner

Facebook
Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Tanıtım Filmleri
Staad Pro

Ahşap Eleman ve Çatıların Tasarım ve Boyutlandırılması Yazılımı

WOODexpress ile ahşap tasarım hesapları otomatik olarak yapılır, çerçeve çizim ve detayları verilir. Çözümler arasında:

 • tek-eğimli çatılar
 • çift eğimli çatılar
 • makaslı mertek çatılar
 • tavanarası makas
 • kalkık çatı
 • kapalı ikiz çatı

Tasarımda çerçeve yapıların sonlu elemanlar analizi kullanılır. İki boyutlu çerçeve çözülür ve birleşimlerin rijitliği, seçilen rijitlik derecesine göre ayarlanır. Çatı çerçevelerin doğal frekansları da dinamik analiz ile çözülür. Yükler Avrupa kodu 0 ve 1 e göre düzenlenir. Tüm yük kombinasyonları göz önüne alınır. En elverişsiz yükleme durumları ve akma sınır durum için EN 1995-1-1:2004, §6 koduna göre kontroller yapılır.

 

Ahşap eleman veya çerçeve tasarlarken, hazır çatı modelleri seçilir, ana boyutları, yükler, tasarım kod parametreleri girilir ve anında tasarım yapılarak çizimler oluşturulur. Anında hazırlanan raporda tüm hesaplar ve tasarım adımları, ilgili tasarım koduna referans edilerek açıklanır. Uygun olmayan tasarım durumunda uyarılar verilir, tasarımcının dikkati o kısma çekilir.


 


Birleşimler çivili, vidalı veya civatalı ve metal plakalı olabilir; Avrupa koduna göre boyutlandırılır.


Çerçeve yapı ve birleşimlerin detaylı çizimleri otomatik olarak oluşturulur. Özel CAD modülü ile çizimler kişiselleştirilebilir, izlenebilir ve yazdırılabilir.

Ayrıca DXF, WMF ve PDF biçimlerine aktarılabilir.

Tüm hesaplamalar, Avrupa kodlarına göre çözülür. Otomatik olarak donatı liste ve tabloları oluşturulur. Raporlar MS Word dosyası veya PDF dosyası olarak kaydedilebilir.


Her gerilme durumu için yapısal yangın tasarımı da yapılır. Tasarım Avrupa kodu 5, bölüm 1-2 ye göre azaltılmış kesit metodu ile yapılır.Tek açıklıklı döşeme, basit mesnetli döşeme ve ahşap-beton kompozit döşeme tasarımları yapar.

Türkçe ve İngilizce Sürümleri mevcuttur!

selection of roof types

example of truss
Çatılar

 • tek-eğimli çatılar
 • çift eğimli çatılar
 • makaslı mertek çatılar
 • tavanarası makas
 • kalkık çatı
 • kapalı ikiz çatı


 • Tasarımda çerçeve yapıların sonlu elemanlar analizi kullanılır. İki boyutlu çerçeve çözülür ve birleşimlerin rijitliği, seçilen rijitlik derecesine göre ayarlanır. Çatı çerçevelerin doğal frekansları da dinamik analiz ile çözülür.

  Yükler Avrupa kodu 0 ve 1 e göre düzenlenir. Tüm yük kombinasyonları göz önüne alınır. En elverişsiz yükleme durumları ve akma sınır durum için EN 1995-1-1:2004, §6 koduna göre kontroller yapılır. Servis sınır durumu ile EN 1995-1-1:2004, §7 koduna göre deplasmanlar kontrol edilir.

  Birleşimler çivili, vidalı veya civatalı ve metal plakalı olabilir; EN 1995-1-1:2004, §8 koduna göre boyutlandırılır.

  Çerçeve çizimlerin otomatik oluşturulması.

  Çerçeve yapı ve birleşimlerin detaylı çizimleri otomatik olarak oluşturulur. Özel CAD modülü ile çizimler kişiselleştirilebilir, izlenebilir ve yazdırılabilir. Ayrıca DXF ve PDF biçimlerine aktarılabilir.

  Boyutlar

  Ana çatı boyutlarını (uzunluk, yükseklik veya eğim) tanımlarsınız. Nod noktalarında veya eleman uçlarında boyutları tanımlayabilirsiniz. Kesit boyutları yazılımla verilen çeşitli tablolarıdan seçilir. Avrupa ülkeleri dışındaki kesitler de yazılımda verilmiştir ve kendi kesitinizi de girebilirsiniz. Uç konsollar kenarlara eklenebilir. Çeşitli nodlarda Mesnetler seçilebilir.

  Çatı kaplama yükleri

  Yazılım çoğu tipik çatı kaplama malzemesini içermektedir. Ayrıca kendi çatı yüklerinizi de girebilirsiniz. Kar Yüklemesi Avrupa kodu 1, ENV 1991-2-3:1995 veya EN 1991-1-3-2003'e göre hesaplanır. Yerdeki karakteristik kar yük değeri [kN/m²] cinsinden tanımlanır. İki yanda kar parapetleri tanımlanabilir. .Rüzgar yüklemesi Avrupa kodu 1, EN 1991-1-4:2004'e göre hesaplanır. Düşey yüzeyde rüzgar yükü [kN/m²] cinsinden girilir.

  Birleşimlerde çelik plaka türü, plaka kalınlığı, birleşim rijitlik derecesi, birleşim çivi tip ve boyutu girilir. Ayrıca birleşimde tek veya çoklu plaka kullanabilirsinir. Uzun boylu ahşap kirişlerde bindirmeler otomatik olarak tasarlanır.


  nailed connection

  Birleşimler

  Çivili, cıvatalı veya vidalı birleşimler tasarlanabilir. Çivi, vida veya civata özellikleri girildikten sonra Avrupa kodu 5, EN 1995-1-1:2004 § 8'e göre Rd kapasitesi hesaplanır.

  Types of connections
  menuultimatelimitstates01.gif (29652 bytes)

  Akma Sınır Durumları
  Tek ve birleşik aksiyonlar için Avrupa kodu 5, EN 1995-1-1:2004 § 6'e göre, dairesel ve dikdörtgensel kesitler hesaplanır.

  Ultimate limit state

  Yangın için Tasarım
  Her gerilme durumu için yapısal yangın tasarımı da yapılır. Tasarım Avrupa kodu 5, bölüm 1-2 ye göre azaltılmış kesit metodu ile yapılır.
  one span floor

  Döşemeler
  Döşeme kirişin uçlarında ver ortasında içsel kuvvetler ve ortalarda elastik eğilme deformasyonları Avrupa kodu 0, 1 ve 5 e göre hesaplanır. Avrupa kodu 5, EN 1995-1-1:2004, §6ya göre akma sınır durum hesaplanır. Deformasyonlar Avrupa kodu EN 1995-1-1:2004, §7ye göre akma sınır durum için hesaplanır. Kiriş titreşimleri Avrupa kodu EN 1995-1-1:2004, §7.3e göre göz önüne

  Floors

  actions

  Parametreler

  Menüden parametrelerde boyutları, kesitleri, malzeme değerlerini, yükleri ve kod seçeneklerini düzenleyebilirsiniz.Ahşap dayanım sınıfları EN338:2003 e göre yumuşak/sert, 1194:2000 Glulamine mevcuttur.

  prnprew.gif (13443 bytes)

  Rapor

  Detaylı bir rapor verilir. Tüm hesaplar, çizimler, tasarım adımları, varsayımlar, ve ilgili tasarım koduna referanslar verilir. Yetersiz tasarım durumunda kırmızı yazı ile uyarılar verilir. Rapor içeriği, yazı tipi, boyutları v.b. değiştirilebilir.

  Rapor PDF veya WORD biçiminde kaydedilebilir.

  secprop.GIF (24337 bytes) Mühendislik Araçları

  IAyrıca çeşitli mühendislik hesap araçları da mevcuttur:

  • Birim dönüştürücü
  • Kesit hesaplayıcı
  • Alan hesaplayıcı
  • Yapma çelik kesitler
  • Donatı çelik özellikleri
  • Yanal toprak basınç katsayıları


  Untitled Document

  Benko Bilgisayar Yazılım Mühendislik İnşaat ve Tic. Ltd. Şti.
  Mürseller Mah. Mürseller Yolu Sk. No. 100 Osmangazi, BURSA
  Telefon:
  0(532) 614 99 43
  Eposta: info@benko-ltd.com