Benko Bilgisayar Yazılım ve Temiz Enerji Sistemleri
Benko
<<BENKO ANASAYFA   |   HAKKIMIZDA   |    İLETİŞİM
İLETİŞİM


SiteOPS

Avan Projeleri günler değil, saatler içinde tamamlayabilirsiniz.

 • Projenin daha ilk zamanlarında çok daha fazla bilgiyi inceleyebilir, daha etkili tasarım yapabilir ve arazi düzenleme maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

 • Parametrik tasarım, akıllı nesneler ve optimizasyon yetenekleri sayesinde SiteOPS ile önceden olmayan seçeneklere sahipsiniz.

 • USGS veya diğer kaynaklardan en son uydu görüntüleri ve topografik verileri indirilir. Arazi tasarımı hızla oluşturulur, optimize edilir. Toprak işleri listesi ve maliyetleri alınabilir. 2 boyutlu çizim üzerinde çalışırken otomatik olarak 3 boyutlu modeller de oluşturulur. CAD veya yüzey model dosyaları eklenebilir ve biten proje diğer yazılımlara aktarılabilir: CAD; Civil 3D, SketchUp, Google Earth gibi.

 • SiteOPS yazılımı internet üzerinden SiteOPS sunucularına bağlanarak kullanılır. Kendi bilgisayarınızda yer kaplamaz, yoğun işlemler hızla güçlü sunucu üzerinde yapılır ve çözümler anında sunulur. Proje çıktılarını kendi bilgisayarınıza indirirsiniz. Yıllık kullanım lisansı verilir.

Becerileri:

 • Kavramsal Yerleşim Planı oluşturun

 • Günler yerine saatler içinde yerleşim planını ve olası maliyetlerini çıkarabilirsiniz. Akıllı nesneler ve otomatik çizim araçları ile araç park yerleri, caddeler, kaldırımlar, spor sahaları ... yerleştirin. Farklı tasarım senaryolarını ve maliyetleri karşılaştırın.

 • Topografi verileri ve uydu görüntülerini ekleyin

 • Arazinin en son halini USGS veya diğer kaynaklardan aktarıp çalışmaya başlayın. Arazinin eşyüzey eğrilerini otomatik olarak çıkarın.

 • Toprak tesviye ve sel suyu drenaj planları oluşturun

 • Çok daha az maliyetle toprak tesviye ve sel suyu drenaj planlarını oluşturabilirsiniz. Ardışık analizlerle toprak işleriniz en az iş ve maliyetle olacak şekilde optimize edilir.
 • Başka yazılımlardan gelen modelleri tasarımınıza ekleyin

 • Mesela Sketchup modellerini projeniz içine ekleyebilirsiniz, böylece 3 boyutta tüm araziyi yapılarla birlikte görselleme imkanı sağlanır.
 • Araziyi modelleyin, analiz edin

 • Sadece arazi yüzey verileri değil, yollar ve diğer nesneleri de içeren akıllı modeller oluşturun.

 • Araç hareket güzergahları oluşturun ve araç hareketlerini sümile edin

 • Projede konumladığınız yollar üzerinden tır, kamyon v.b. araçları gezindirin ve olası manevra sorunlarını ilk baştan görün, düzeltin.

 

SiteOPS Becerilerine Örnek:

1. Adım: Arazi verisi SiteOPS içine aktarılır.

Arazinin topografyasının çıkarılması için normalde harita mühendislerine başvurulur. Harita mühendisleri arazide ölçümler yaparlar ve sınırlar dahilindeki arazinin 3 boyutlu topografik verilerini çıkarırlar, pafta üzerinde 2-boyutlu çizilmiş haritasını verirler. SiteOPS içine farkı formatlarda (dwg, dxf, dgn, xml, xls, sho, soz, kml, kmz) dijital harita verileri yüklenebilir.

Ancak, henüz harita verileri toplanmamışsa, bu aşama tümden atlanabilir. Geolocate seçeneği ile arazinin bulunduğu bölge uydu haritası üzerinden bulunur.

Yakınlaştıkça detay artar:

Arazinin bulunduğu bölge 'Select Location' tuşu ile seçilir:

Arazinin sınırları belirlenir/çizilir, bu sınırlar dahilindeki arazinin topografik haritası elde edilir:

Bir diğer alternatif Context Capture yazılımı ile elde edilmiş 3-boyutlu arazi modelinin SiteOPS içine aktarılmasıdır. Context Capture dijital fotoğraf makinesi ile çekilmiş fotoğraflardan 3-boyutlu arazi modeli çıkarabilir. En etkili kullanımı ise drone ile çekilmiş hava fotoğraflarından elde edilen arazi modelleridir.

Aşağıda yaklaşık 30 dönümlük bir kırsal arazinin 3 boyutlu modelini görüyorsunuz. Bu modeller internette yayınlanabilir ve SiteOPS internetteki bu modelleri okuyabilir.

Ayrıca Context Capture ile elde edilmiş 3 boyutlu modelleri kendi bilgisayarınızda ücretsiz Acute 3D görselleyici ile de inceleyebilirsiniz ve arazi üzerinde ölçümler yapabilirsiniz.

Mesafe, alan, hacim ölçümleri yapılabilir:

SiteOPS içine Context Capture arazi modellerini almak için '3MX 3D Tiles' seçeneği kullanılır. 3 boyutlu model okunduktan sonra, coğrafi konum bilgileri de içerdiğinden, 'Esri Layer' seçeneği ile civarındaki topoğrafya verileri de uydu veri bankasından okunabilir.

Yukarıdaki arazi Belentepe Çiftliği arazisidir. Belentepe Çiftliği sürdürülebilir yaşam alanı tasarım prensipleri ile projelendirilmiştir.

Arazinin sınırları belirlenir/çizilir. Sağdaki bilgi panelinde arazi yüzey alan değeri okunabilir:

Clip Terrain tuşu ile arazi sınırları içindeki modelin topografik haritası çıkarılır:

Eşyüzey eğrilerinin 3 boyutlu görünümü incelenebilir:

Context Capture'dan gelen 3 boyutlu arazi modelinde ağaçlar, mevcut yapılar da model içinde yeraldığından bunlar eşyüzey eğrilerinin şeklini etkiler. Ancak SiteOPS içinde istenmeyen ağaç gibi nesneleri temizleyip topoğrafik haritayı düzenlemek için seçenekler mevcuttur.

Topografik harita hazır olduktan sonra avan proje çalışmalarına başlanabilir. Mesela bina temel alanları yerleştirilebilir, yollar, otoparklar, v.b. eklenebilir. Avan proje üzerinde yapılan her işin birim değeri vardır ve bu değerler varsayılanlar kütüphanesinde düzenlenebilir. Mesela bir bina temeli için toprak işimiz olacaktır. Bir yerden toprak alıp başka bir yeri doldurmak gerekecektir. SiteOPS en az toprak işini elde edecek şekilde optimizasyonlar yapar. Birim m3 toprağın taşıma maliyetini veritabanına girdiyseniz, o toprak işine karşılık gelecek toplam masrafı da hesaplar, raporlar.

Projelerde kullanılan varsayılan değerler düzenlenebilir: birim fiyatlar, sel suları yönetimi, toprak işleri, yapı yerleştirme, v.b:

Aşağıda geri planda arazi üzerine konumlandırılan 2 bina temel alanı ve sağ üstte 3 boyutta, eşyüzey eğrilerinin gösterimi ile binaların konumları gösteriliyor. Öndeki L temel alanlı binanın arka kenarları toprak altında kalacak. Binanın arka tarafından toprak alınacak ve ön tarafına dolgu yapılacak. Ayrıca geride istinat duvarı yapılması gerekiyor. Bu işlerin toplam maliyetleri de tablolanır.

Farklı gösterimler elde edilebilir. Aşağıdaki imajda bina kaldırılmış ve kesme-doldurma toprak işleri gösteriliyor.

Aşağıda yeni binalar, yollar, patikalar, göletler ve yağmur/sel suları yönetimi yapılmış avan proje tasarımını ve maliyetini görüyoruz. (Yazılımda varsayılan para birimi ABD dolarıdır ancak biz varsayılanlar veri tabanında TL olarak birimleri tanıtabiliriz ve sembol her ne kadar USD olsa da biz TL olduğunu biliriz.)

Yağmur/sel sularının hacimlerine göre bu suları göletlere aktaracak boru çapları ve suların doldurabileceği göletler yazılım tarafından otomatik olarak boyutlandırılabilir.

Avan proje tamamlandığında proje konsept çizimi, görünümleri, maliyet tabloları alınabilir.

Ardından bu proje detay projeler ve ileri aşamalar için türlü yazılımlara aktarılabilir:

Sketchup aktarımına bir örnek. Arazinin 3 boyutlu modelini farklı bileşenlerini açıp/kapatarak, istediğimiz kısmını Sketchup' a aktarabiliriz. Sketchup içinde bina tasarımları, peyzaj düzenlemesi, v.b. işleri devam edebilir.

LumenRT aktarımına bir örnek. LumenRT içinde binaları, peyzajı, göletleri, araç hareketlerini, insan ve hayvanları ekleyerek gerçeğe yakın görselleme, animasyon ve sunumlar gerçekleştirebilirsiniz.

LumenRT içinde araç hareketleri, park alanları, peyzaj görsellemeleri yapılır. Context Capture 3 boyutlu modelinden gelen civardaki tüm peyzaj ve yapılar da bir bütün olarak gösterilerek yeni projenin civarla birlikte gerçek gösterimi elde edilebilir.

 

Aşağıdaki youtube videosunda, Context Capture ile üretilmiş bir arazi modelinin SiteOPS'a aktarımı, ardından SiteOPS içinde proje tasarımı ve sonrasında LumenRT'ye gönderilerek gerçek görsellemesi aşamalarını izleyebilirsiniz:

 

 

SiteOPS Orijinal Sitesi: https://www.bentley.com/en/products/brands/siteops

Youtube'da SiteOPS tanıtım ve eğitimleri:

SiteOPS Tanıtım filmi (türkçe)

https://www.youtube.com/user/SITEOPSsoftware

 
SiteOPS SiteOPS SiteOPS SiteOPS
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
Untitled Document

Benko Bilgisayar Yazılım Mühendislik İnşaat ve Tic. Ltd. Şti.
Mürseller Mah. Mürseller Yolu Sk. No. 100 Osmangazi, BURSA
Telefon:
0(532) 614 99 43
Eposta: info@benko-ltd.com